Դեկտեմբերի 17-ին ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը հանդիպել է Հայաստանում Էստոնիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Կաի Կաարելսոնի հետ (նստավայրը` Թբիլիսի):
Քննարկվել են երկկողմ եւ բազմակողմ համագործակցությանն առնչվող մի շարք հարցեր: Արման Եղոյանը գոհունակությամբ արձանագրել է, որ ԵՄ նորընտիր խորհրդարանում ՀՀ-ԵՄ խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի ԵՄ պատվիրակության ղեկավար է ընտրվել Էստոնիայի նախկին արտգործնախարար տիկին Մարինա Կալյուրանդը, ում հետ արդեն շատ ջերմ հարաբերություններ են ձեւավորվել:
Երկուստեք կարեւորվել է Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում համակարգված եւ թիրախային աշխատանքը:
Դեսպանը նշել է, որ հետեւում է Հայաստանում տեղի ունեցող բարեփոխումներին եւ պատրաստակամ է անել առավելը` երկկողմ փոխգործակցության խորացման հարցում: Խոսելով թվային օրակարգի մասին` արձանագրվել է, որ բնագավառում համագործակցության ներուժը գործնականում անսահմանափակ է, եւ երկու երկրների փորձն ու ձեռքբերումները կարող են փոխլրացնել միմյանց:
Անդրադարձ է  կատարվել նաեւ տեղական ինքնակառավարման զարգացման եւ խորհրդարանական վերահսկողության մեխանիզմների կիրառման էստոնական փորձին: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առաջիկայում գործնական քայլեր ձեռնարկել այդ փորձի ուսումնասիրման, ինչպես նաեւ` ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի եւ Էստոնիայի խորհրդարանի եվրամիության հարցերի մշտական հանձնաժողովների միջեւ կապը խորացնելու ուղղությամբ:

17 декабря председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции А.Егоян встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом Эстонской Республики в Армении Каи Каарелсон (резиденция - Тбилиси).
Обсужден ряд вопросов двустороннего и многостороннего сотрудничества. А.Егоян с удовлетворением констатировал, что в новоизбранном парламенте ЕС руководителем делегации ЕС Комитета парламентского партнерства РА – ЕС избрана экс-министр иностранных дел Эстонии М.Кальюранд, с которой уже налажены весьма теплые отношения.
Обоюдно подчеркнута слаженная и целенаправленная работа в рамках Восточного партнерства.
Посол отметила, что следит за реформами в Армении и готова сделать максимальное для углубления двустороннего сотрудничества. По цифровой повестке отмечено, что потенциал взаимодействия практически неограничен, и опыт и достижения обеих стран могут взаимодополнять друг друга.
Затронут также эстонский опыт развития местного самоуправления и применения механизмов парламентского надзора. Достигнута договоренность о действенных шагах по изучению этого опыта, а также углублению связей между Постоянной комиссией по вопросам европейской интеграции НС РА и Постоянной комиссией по вопросам ЕС парламента Эстонии.